ღ.•**•.ღ عشق من ღ.•**•.ღ

برازجان

در جنوب ایران و اندکی دورتر از ساحل خلیج فارس، در دامنه‌های زاگرس، آنجا که آخرین چین‌خوردگی‌های زاگرس خود را با دشت دشتستان در استان بوشهر پیوند می‌دهند، از زمان‌های دور و آن هنگام که تازه تمدن بشری به روییدن ایستاده بود، آثاری برجای مانده است که گویای حضور مردمانی از دست در این منطقه از فلا‌ت ایران بوده است.

 


تمدن بزرگ ایلا‌میان در سواحل خلیج فارس شهر و بندر بزرگ لیان را به ارث گذاشت که آن را از نمونه‌های کهن شهر- بندر در جهان می‌توان به‌شمار آورد.در همین گسترده است که از زمان روی کار آمدن سلسله هخامنشیان در ایران این منطقه اهمیت دوباره‌ای یافت، به گونه‌ای که موسس این جهان امپراتوری در هنگامه‌ای که داشت قلمرو خود را به شرق و غرب گسترش می‌داد، جنوب ایران - منطقه پارس که از پاسارگاد تا کرانه خلیج فارس گسترده بود- را مرکز حرکت خود قرار داد.

کورش هنگامی که می‌خواست کاخ تابستانی خود در پاسارگاد را به سمت شوش در زمستان ترک کند، در مسیر جنوبی گام بر می‌‌داشت و در این مسیر همواره از مناطق پست و جلگه‌ای بوشهر عبور می‌کرد. او و داریوش بزرگ برای تسهیل در حرکت خود در جنوب اقدام به ساخت کاخ‌هایی کردند که نشان این کاخ‌ها تا کنون در سه نقطه به دست آمده است. یکی در چرخاب در نزدیکی برازجان که آن را به‌نام کاخ تااوکه می‌شناسند، دیگری در نزدیکی تلا‌قی دو رود دالکی و شاهپور در نزدیکی روستای درودگاه به‌نام بردک سیاه و سومی هم در نزدیکی روستای جتوط در قلب نخلستان‌های انبوه دشتستان به‌نام سنگ‌سیاه. از این سه کاخ آنکه بیشتر از همه شناخته شده همان کاخ تااوکه می‌باشد که تاکنون چندین عملیات حفاری روی‌ آن صورت پذیرفته است. ‌

در این میان با توجه به یافته‌های جدید انتظار می‌‌رود پس از چهار مرحله کاوش در این کاخ در آینده‌ای نزدیک و با مساعد شدن هوا پنجمین فصل کاوش نیز در این محوطه باستانی آغاز شود. بودجه این عملیات از طریق منابع استانی تامین شده است و به احتمال زیاد تا اواخر سال جاری ادامه یابد.

به گزارش میراث خبر حمید زارعی، باستان‌شناس و رابط برنامه‌های پژوهشی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اعلا‌م این خبر گفت:

با تخصیص اعتبار از سوی استان بوشهر، کاوش‌های باستان‌شناسی در کاخ چرخاب برازجان که به کورش تعلق دارد آغاز می‌شود.

به گفته وی زمان کاوش هنوز مشخص نیست اما از آنجا که استان بوشهر بسیار گرم است، کاوش‌های باستان‌شناسی در آن نیز به نیمه دوم سال بازمی‌گردد.کاخ برازجان کاخ ناقصی است که هرگز مسکونی نشد و کاوش‌های باستان‌شناسی در آن نشان می‌دهد ساخت این کاخ عظیم به فرمان کورش کبیر بوده و احتمالا‌ با مرگ وی نیز متوقف شده است.

کاوش‌های باستان‌شناسی به سرپرستی "علی‌اکبر سرفراز" و به دنبال آن مشخص شدن بخش‌هایی از ساختار معماری این کاخ، لزوم حفظ و ساماندهی آن را دو چندان کرده است.در فصل گذشته بخشی از شالی ستون‌ها و بقایای معماری کاخ مشخص شد که در حال حاضر وضعیت آشفته‌ای دارند و باید به سر جای اصلی خود بازگردند. همچنین باید تدابیر حفاظتی در نگهداری آنچه از زیر خاک بیرون می‌آید نیز در نظر گرفته شود.

بخشی از دروازه شاهی این کاخ که ناتمام مانده، برخلا‌ف تالا‌ر اصلی، با لعابی از جنس سیلس، کف سازی شده است که این سبک کار را نیز یک پروفسور ایتالیایی، اثر هنری منحصر به فرد دانست. ‌

با وجود آنکه کشف این آثار در منطقه ساحلی بوشهر سند مسلمی از مالکیت و فرمانروایی ۲۵۰۰ ساله ایرانیان در خلیج فارس است، اما ظرافت هنرمندانه آثار در این کاخ نیز باستان شناسان را با این پرسش مهم مواجه کرده است که چه هنرمندانی و با چه ابزاری در این کاخ کار کرده‌اند که نظیر آن حتی در تخت‌جمشید نیز که مقر اصلی پادشاهی هخامنشی بوده، به دست نیامده است.

این پرسش مهمی در شناخت تاریخ هنر در عصر هخامنشی است که انتظار می‌رود بررسی‌ها و کاوش‌های آینده پاسخگوی این سوال باشد اگر چه توجه مسوولا‌ن هرگز در خور اهمیت سیاسی، تاریخی و هنری این کاخ نبوده و به درستی روشن نیست چه عاملی می‌تواند توجه مسوولا‌ن را به اهمیت حیاتی این آثار جلب کند.

محدوده کاخ وسعتی نزدیک به ۵۰ در ۵۰ متر دارد و بررسی‌های باستان‌شناسی نشان می‌دهد سنگ‌های عظیمی که در ساخت این بنا مورد استفاده بوده از معدنی در تنگ جیر آورده شده است. هر چند در حال حاضر بیشتر روی کاخ کورش بزرگ در چرخاب تمرکز شده است اما انتظار می‌رود با توجه به ساختار استان بوشهر و نزدیکی آن به خلیج فارس آثار باستانی مانده از روزگاران پیش و بعد از اسلا‌م بیشتری در آن نهفته باشد که انتظار می‌رود به آنها نیز توجه شود، چرا که یافتن هرگونه سرنخی از این میراث گرانبها می‌تواند یاری کننده مورخان در گستره پهناور امپراتوری هخامنشی و بعد از آن اشکانی و ساسانی و تسلط آنها بر آب‌های خلیج فارس باشد.

نوشته شده در شنبه ۱٧ بهمن ۱۳۸۸ساعت ۱:٥٠ ‎ب.ظ توسط آتوســـــــا نظرات () |

Design By : Night Melody